Wycieczka klas drugich do Maurzyc i Łowicza

26 kwietnia uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Skansenu Ziemi Łowickiej w Maurzycach oraz do Muzeum w Łowiczu. Pogoda nam dopisała i w pięknych okolicznościach przyrody zwiedziliśmy najpierw Skansen w Maurzycach. W świat dawnej łowickiej wsi z XIX i XX wieku wprowadził nas przewodnik, który opowiedział nam o zabytkowych zabudowaniach, zgromadzonych na terenie Skansenu. Przenieśliśmy się w czasie, spacerując wśród starych łowickich chat oraz zagród. Uczniowie mogli się przekonać, jakie było wyposażenie chłopskiej chaty, jak wyglądała kiedyś szkoła, młyn, kuźnia czy kościół łowicki. Dowiedzieli się też wielu ciekawostek np. dlaczego budynki mieszkalne najczęściej pokrywano niebieską farbą. Dzieciom bardzo podobały się kolorowe wiejskie chaty, ozdobione barwnymi łowickimi wycinankami i starodawne przedmioty codziennego użytku, które tam zobaczyły.

Następnie udaliśmy się do Muzeum w Łowiczu, gdzie uczniowie mogli podziwiać bogate zbiory zgromadzone w muzeum. W dziale historycznym dzieci mogły zobaczyć eksponaty, ukazujące dzieje ziemi łowickiej, od najstarszych śladów osadnictwa aż po czasy współczesne. W dziale etnograficznym uczniowie obejrzeli wystawę związaną z kulturą regionu np. kolekcje strojów ludowych czy tradycyjne dekoracje łowickie takie, jak wycinanki, pająki. Na temat ekspozycji muzeum opowiadał nam przewodnik, którego uczniowie wysłuchali z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem.

Dzieci podczas wycieczki miały okazję na własne oczy zobaczyć wizytówkę folkloru i kultury ludowej regionu Łowicza oraz zapoznać się z jego historią. To był udany i pełen wrażeń dzień.

Agnieszka Szcześniak
Bogumiła Bienias